Blender ile Video Düzenleme


3B render sektörünün bel kemiği Blender, daha ilk çıktığı günden beri video özelliklerine sahip. Gelin bu özellikleri birlikte inceleyelim;

Blender’ı www.blender.org sitesinden indrebilirsiniz. Blender’ın ilginç yanı üst düzey bir render paketi olarak tanınsa da, aslında neredeyse açık kaynak yaşamına başladığı günden beri içerdiği doğrusal olmayan video düzenleme becerileri. Blender’ın avantajları; video düzenleyici olarak temel düzenleme işlevleri sunması, saatler süren videolarla başa çıkabilmesi, gerçek zamanlı render özelliğine sahip olması, çoklu video ve ses izi desteği sağlaması. Dezavantajı ise kullanımı öğrenmesinin zor olması.

Blender

Blender kullanımının en büyük zorluğu arabirimi; Daha çok fare ile 3B kullanımı için hazırlanmış. Bunun kısmen sorumlusu, yazılım geliştiricisinin herkesin kendi arabirimini kafasına göre tasarladığı Amiga dünyasından gelmesi. Arabirim bir yana, temel özelliklerini videonuzun saniyedeki kare sayısıyla eşitlemezseniz ses ile görüntü senkronize olmuyor.

Blender’ın güzel yanı ise ihtiyacımız olan tüm dosya türlerini desteklemesi. Ayrıca bunları yüklemek te çok kolay sadece bir sürükle bırak işlemi ile hallolabiliyor. Aynı zamanda hiç gecikme yaşanmamasıda ayrı bir güzellik.

Şimdi Blendar ile çalışmamıza bir giriş yapalım; Blender’ı çalıştırın, hemen açıkdı değilmi? Diğer yazılımlar gibi dakikalarca açılmasını beklemiyoruz. File, Add, Render, Window ve Help menülerinin bulunduğu çubuk üzerinde Help’in sağında ön tanımlı arabirimlerin yer aldığı küçük bir simge var. Buradan “Video Editing”i seçip video düzenleme arayüzümüze kavuşuyoruz. Şimdi biraz tanıdık bir görünüm aldı gibi, diğer video editing programlarına benzemeye başladı. Bu arada menü parçaları çok uzun olduğunda mouse’un orta tuşu ile kaydırma yapabiliyoruz.

ekran görüntüsü2

 

Videoları içe aktarmadan önce Blender’a doğru çözünürlük ve kare sayısını belirlemeliyiz yoksa içe aktardığımız videodan kare çıkaracaktır. Graph Editör’ün sol alttaki simgesine tıklayıp “Properties”i seçin.

ekran görüntüsü4

Dimensions kısmındaki Frame Rate’in videonuzdaki kare sayısı ile eşleşmesine dikkat edin, sonra çözünürlüğü Resolutions kısmından seçin. Sonra bunu zaman çizelgesine sürükleyin.

ekran görüntüsü5

En aşağıdan “AV Sync”i seçin. Zaman çizelgesinde farenizin tekerleğini çevirirseniz önizleme boyutunu ayarlayabilirsiniz.

ekran görüntüsü8

Bir video ekleyelim; zaman çizelgesinin olduğu bölümde de bir menü mevcut buradan add menüsünden istediğimiz eklemeyi yapabileceğimiz gibi sürükle bırak yöntemi ilede video ekleyebiliriz. Eklediğimiz her video iki şeride sahip olacaktır. Yeşil şeritler ses maviler ise video. Daha sonra bizim eklediğimiz efektler ise sarı şeritlere sahip olacaklar.

ekran görüntüsü11

İkinci bir video daha ekleyelim ve aralarında geçiş yapmayı deneyelim; geçiş için [Shift] tuşuna basıp, önce ilk sonra ikinci video şeritlerine sağ tuş ile tıklayın (seçme işlemlerini sağ tuş ile yapıyoruz) Zaman çizelgesindeki “Add/Effect/Gamma Cross” menü yolu ile iki video arasında solarak bir geçiş eklemiş olduk. [N] tuşuna basarak eğer açık değilse zaman çizelgesinin sağ tarafındaki özellikler bölümünü açın. Bu bölüm seçili olan nesnenin ayarlarını yapmamıza yazıyor şimdi efetk seçili olduğu için efektin özelliklerini buradan ayarlayabiliriz ses yada video için de buradan ayar yapılabiliyor.

ekran görüntüsü24

Blender video çalışmalarında hep kare sistemi üzerine çalışır ses soldurma vs. gibi işlemleri de kare sayısına göre belirleriz. Aslında hiç zor değil arayüz tanıdık gelmeye başladığına göre biraz kurcalayarak farklı özellikleride kendiniz keşfedebilirsiniz.

Blender’da GIMP ile oluşturduğumuz resim dosyalarınıda kullanabiliriz, Tabi ki arkaplanı şeffaflaştırmış olduğumuz dosyaları kullanmak daha doğru olacaktır. Bu ne işe mi yarar; mesela bir kanal logosu yada başlık gibi şeyleri eklememizi sağlayabilir. İstediğiniz dosyayı ekleyip Sağdaki özellikler bölümünden “Blend/Alpha Over” ile şeffaflaştırın Özellikler kısmından Multily yazınında şeffaf olmasını sağlayabilirsiniz. Renk ve yoğunluk gibi özellikleride buradan ayarlayabilirsiniz. Anahtar kare sistemi ile başlık kayması gibi efektler de verebilirsiniz.

ekran görüntüsü25

Şimdi çıkışları ayarlayalım “Properties” panelinden Output’a basın resim ve video çıktıları için H264’ü ses içinse MP3’ü seçin. Blender’ın eksi yönlerinden biri de render hızıdır. En kısa video bile oldukça uzun süre de render alınır.

ekran görüntüsü26

Output bölümünde videonun kaydedileceği yer bulunuyor varsayılan temp kalasörünü istediğiniz bir yer ile değiştirin. Render’a başlamadan yukarı çıkıp doğru kare sayısının seçili olduğunu kontrol edin. Ve nefeslerinizi tutup üst menüden “Render/Render Animation” seçip render işlemini başlatın. Not: nefesinizi saklın tutmayın render bitene kadar ölebilirsiniz. :)

ekran görüntüsü27

Blender’ın video düzenleme özelliklerinden kısaca bahsettik, ilerleyen zamanlarda fırsat buldukça yeni dersler eklemeyi düşünüyorum. Hatta sadece blender değil Draftsight ile ilgili dersler de düşünüyorum. Belki video ders işine de dönüşebilir. Şimdilik bir giriş yaptık umarım birilerinin işine yarar. ;)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s